W tym artykule:
- Kim jest Diana Nyad?
- Diana Nyad przepłynęła 177 km z Kuby na Florydę
- Inne osiągnięcia Diany Nyad
Reklama
Indywidualistka, która swoim uporem i ciężką pracą udowodniła, że wszystko jest możliwe, a na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Stała się inspiracją nie tylko dla sportowców, ale także dla milionów ludzi na całym świecie, którzy śledzli i kibicowali jej w walce z odległością, żywiołem i samą sobą.
Co ponadto wiemy na temat Diany Nyad i jakie inne osiągnięcia ma na swoim koncie? O tym, ale nie tylko, piszemy w dalszej części artykułu.
Kim jest Diana Nyad?
Diana Nyad urodziła się 22 sierpnia 1949 roku w Nowym Jorku jako córka Lucy Winslow Curtis oraz Williama L. Sneeda Juniora. Rodzice przyszłej gwiazdy pływania rozwiedli się, gdy miała zaledwie trzy lata. Matka Diany szybko ułożyła sobie życie u boku agenta nieruchomości o greckich korzeniach. Jej nowy wybranek, Aristotle Nyad, zaadoptował Dianę, która przyjęła nazwisko ojczyma.
Cała rodzina przeniosła się do Fort Lauderdale na Florydzie. W siódmej klasie Diana zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki w pływniu. Później uczęszczała do prywatnej szkoły Pine Crest, gdzie kontynuowała przygodę z profesjonalnym pływaniem pod okiem Jacka Nelsona, olimpijczyka z Melbourne. W tym okresie Nyad trzykrotnie sięgnęła po mistrzostwo szkół średnich stanu Floryda w stylu grzbietowym. Niestety, trener okazał się także jednym z największych koszmarów Diany. Mężczyzna molestował podopieczną aż do momentu ukończenia szkoły.
Jednym z marzeń nastoletniej Nyad był występ na igrzyskach w Meksyku w 1968 roku. Jednak dwa lata przed najważniejszą imprezą czterolecia Diana załapała poważną infekcję serca, co przekreśliło jej marzenia o olimpijskim krążku. W 1967 r. – po powrocie na pływalnie – rozpoczęła karierę studencką na Uniwersytecie Emory'ego, z którego później została wydalona za wyskoczenie z okna czwartego piętra ze spadochronem.
Następnie trafiła do Lake Forest College w Illinois, gdzie wznowiła treningi pływackie, ale koncentrując się głównie na długich dystansach. Tam przykuła uwagę Ducka Dawsona, który wprowadził ją w świat pływania maratońskiego. Na pierwszy zawodach pobiła rekord kobiet na jeziorze Ontario – 16 km w 4 godziny i 22 minuty. W 1973 ukończyła studia i zdobyła dyplom z języka angielskiego i francuskiego.
O Nyad zrobiło się głośno w latach 70. Wszystko za sprawą znakomitych wyników uzyskiwanych na otwartym akwenie. W 1978 r., po opłynięciu wyspy Manhattan oraz pokonaniu dystansu z Bahamów na Florydę, podjęła pierwszą próbę przepłynięcia z Kuby na Florydę. Mimo dużych nakładów pracy potrzebnych do przygotowania całego przedsięwzięcia rekordu ustanowić nie zdołała.
Po nieudanej próbie Nyad zrezygnowała z pływania i rozpoczęła pracę jako dziennikarka. Współpracowała m.in. z National Public Radio, „Wide World of Sports” stacji ABC czy „The New York Timesem” i była gospodarzem programu radiowego, a także mówcą motywacyjnym. Ponadto wydała cztery książki, z czego „Find a way” okazała się prawdziwym bestsellerem.
Na przestrzeni ponad trzech dekad Diana Nyad podjęła pięć prób pokonania dystansu Kuba–Floryda i dopiero ostatnia z nich zakończyła się powodzeniem.
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą.
Diana Nyad przepłynęła 177 km z Kuby na Florydę
Pierwszą kobietą i drugą osobą w historii, której udało się pokonać dystans między Kubą a Stanami Zjednoczonymi, była Susan Jean Maroney. Australijka przepłynęła 177 km Cieśniny Florydzkiej w 1997 roku, mając zaledwie 22 lata. Dokonała tego, płynąc w klatce osłaniającej ją przed rekinami. Takie zabezpieczenie nie tylko chroni przed drapieżnikami, ale też – co ważniejsze – ułatwia płynącemu poruszanie się do przodu.
W 2013 r. 64-letnia Diana Nyad postanowiła – na przekór wszystkim – spełnić swoje największe marzenie z dzieciństwa i zostać pierwszą osobą, która przepłynęła wspomniany dystans bez klatki zabezpieczającej przed rekinami. 2 września, po 53 godzinach niewyobrażalnego dla większości ludzi wysiłku, słynna amerykańska pływaczka stanęła na plaży Key West, zdobywając „pływacki Mount Everest” i wzbudzając tym zdumienie oraz podziw na całym świecie.
W czasie bicia rekordu musiała jednak przestrzegać wielu zasad i liczyć na wsparcie swojego teamu. Jedną z podstawowych reguł był brak możliwości zrobienia przerwy. Niezależnie od pory dnia i nocy Nyad musiała zachować ciągłość pływania. Niedozwolony był także kontakt fizyczny między pływaczką a inną osobą czy łodzią, które towarzyszyły jej w tym przedsięwzięciu. Dodatkowo pożywienie oraz płyny były dostarczane przez przez rurki z pokładu.
Przepłynięcie takiego dystansu nie jest możliwe bez odpowiedniego przygotowania, ekwipunku, a przede wszystkim ogromnego wsparcia. W drodze na szczyt Dianie towarzyszyła grupa naukowców, która opracowała m.in. specjalną maskę na twarz i kombinezon chroniący ciało przed poparzeniem przez meduzy, system trzymający rekiny na bezpieczną odległość czy nocne oświetlenie wskazujące prawidłowy kierunek. Nyad mogła także liczyć na pomoc trenerki, a prywatnie byłej partnerki, Bonnie Stoll.
Wyczyn Amerykanki nie został nigdy potwierdzony przez jakąkolwiek oficjalną organizację czy stowarzyszenie pływackie. Prawdopodobną przyczyną jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej to osiągnięcie.
Historia Diany Nyad została przedstawiona w filmie „Nyad”, dostępnym na popularnym serwisie streamingowym Netflix. W rolę amerykańskiej pływaczki długodystansowej wciela się w nim Annette Bening, a przyjaciółkę i trenerkę Bonnie Stoll zagrała Jodie Foster. Obie panie za wspomniane kreacje zostały nagrodzone nominacjami do Oscara. Za reżyserię odpowiadał duet Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chan.
Reklama
Inne osiągnięcia Diany Nyad
- W 1974 r. w wyścigu na 35 km w Zatoce Neapolitańskiej pobiła rekord kobiet z czasem 8 godz 11 min.
- W 1975 r. opłynęła wysypę Manhattan (45 km) w imponujące niecałe 8 godzin
- W 1979 r. ustanowiła rekord w pływaniu na odległość, pokonując na wodach otwartych dystans 164 km z Bahamów na Florydę. Całość zajęła Nyad 27 godzin i 30 minut.
Nasz ekspert
Filip Nowek
Z wykształcenia dziennikarz, chociaż na co dzień zajmuje się komunikacją marketingową. Pasjonat podróżowania. Autor przewodników po europejskich krajach i ciekawostek o największych miastach świata. Prywatnie miłośnik tenisa i wypadów do kina.